Ekonomi

Otomotiv sektöründe dış ticaret açığı derinleşiyor

Türkiye ekonomisinin dış ticarette en öne çıkan ayağı olan otomotiv sektöründe istikrar tam tersine sürerken, açık serisi devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre bakanlığın ekim ayı ihracatı 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise 3,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Böylece bakanlığın ekim ayında yaklaşık 600 milyon dolarlık dış ticaret açığı oluştu. Ekim ayında sektör üst üste dördüncü ayda da açık verdi.

Ocak-Ekim dönemi dikkate alındığında sektörün toplam dış ticaret açığı 1,1 milyar dolar oldu. 2022 yılının tamamında otomotiv sektörünün dış ticaret fazlası 9 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın dış ticaret verilerini sunumunda öne çıkan konulardan biri de otomotiv sektörünün durumuydu.

Bolat, yurt dışı alımlarda öne çıkan kalemlerden biri olan otomotiv ithalatında geçen yılın 10 aylık dönemine göre yüzde 150 artış yaşandığına dikkat çekerek, “Bunun sonucunda artış hızında bir yavaşlama var. Hükümetimizin ve Bakanlığımızın Ağustos, Eylül ve Ekim dönemlerinde aldığı tedbirlerin yüzdesi 10 ayda 26,2 oldu.” “Milyar dolarlık otomotiv ve yedek parça ve aksam ithalatı yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre 12,5 milyar dolarlık artış var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu