Yaşam

Saklanmaz, Düz Olabilir

Bugün, uluslararası üne sahip birinin yazdığı bir metinde kadın-erkek ilişkisinin gizeminin çözülemeyeceğini düşünüyorum. Hatta bir fikirden ziyade mutlak bir bilgi olarak aktarılmıştır. Hayır. Rastgele bir insan ilişkisinde gizem yoktur. Kadın erkek ilişkisinde gizem denilebilecek hiçbir şey yoktur. Fiziksel ve zihinsel farklılıklarından dolayı ortak payda bulmakta zorlanmaları, çıkmaza girmeleri, çıkmaza girmeleri, kesişme noktalarında çatışmaları, kişisel ayrılıkları yaşamaları oldukça yaygındır. Böylesine büyük cümleler kurmak, elbette şahısları veya fikri eserleri manşetlere taşıyabilir. Yani reyting, tiraj, ‘takipçi’, etkileşim dediğimiz takip edilebilirlik ölçümleri bu kelimeleri beğenebilir. Ama kadın-erkek ilişkisine 21. yüzyılda sıra dışı bir şeymiş gibi davranmayı garip buluyorum.

Gizem yok; denk olanlar, birbirine yakın olanlar, anlaşmak isteyenler anlaşır; Eşit olmayanlar, yakın olmayanlar, uzlaşmak istemeyenler anlaşamazlar.

Bazıları tüm farklılıklarına rağmen çok iyi anlaşırlar. Anlaşabilen insanlar var, anlaşamayan insanlar var. Erkekler ve kadınlar arasında farklılıklar vardır ve bu farklılıklara rağmen dünyayı bir arada var olarak anlamlandırırlar.

İletişim dediğimiz şey başlı başına büyülü bir şey sayılabilir. Bu noktada tüm ilişkiler gizemlidir, hepsinin sırları vardır. Ancak bu “kadın-erkek ilişkisinin gizemi çözülmemiş” bir durum değil. İnsanların insanlarla paylaştığı, insanların insanlarla başardıkları, insanların insanlarla hata yaptıkları bütün sorundur. Cinsiyet ne olursa olsun. Ve hepsi normal. Tüm aşk ve tutku çıkarlarında çok başlı bir yılan vardır ve sanılanın aksine insanı her zaman boğmaz, yutmaz, zehirlemez. Çözülmesi gerekenlerden çok bırakılması gereken şeyler var. Bu şekilde bakmak bana daha sağlıklı geliyor. Çünkü aksi görüş güya “bahane üretim merkezi”nin kapısını aralıyor.

Gizli mi yoksa düz mü; Senin baktığın gibi, bana biraz öyle geldi.

instagram

heyecan

Bu makalede ortaya konulan fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarlarının özgün fikirleri olup, Onedio’nun yayın politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu